Albertirsa trtnete
A kertes csaldi hzak srjbl ma t templom tornya magasodik a vros fl, melyek kzl ngy a vros dlkeleti rszn egyms szomszdsgban fekszik, mg az tdik az elbbiektl szaknyugatra j tvolbl idzi a trtnelmi mltat, mintegy szemlletesen is bizonytva, hogy a ma Albertirsja a nagy trtnelmi hagyomnyokkal rendelkez kt, szorosan egyms mell teleplt rgi kzsg: Alberti s Irsa 1950-ben trtnt kzigazgatsi egyestsbl alakult. A trtnelem a kzsgek emlkekben gazdag mltjt kt nagy fejezetre osztotta.
Az els fejezet kezdett az oklevelekben is nyomon kvetheten az 1200-as vekig vezethetjk vissza. Ezekbl az idkbl szrmaznak a kzsgek nveredetrl szl els forrsaink. Az oklevelek tansga szerint Albertit korbban Istvnfalvnak, Istvnhznak neveztk. Az Alberti helysgnv rtelme Albert ( Albert tulajdona). Ezt ersti meg IV. Lszl kirly 1277-ben kiadott oklevele is, melyben a szigeti apcknak adomnyozott birtok hatrait jelz helyek kztt emlti az "Albert" birtok nevt is. Az Irsa helysgnv szlv eredet, s az s-szlv: jelsa, olsa -magyarul gerfa jelents szbl szrmazik s minden bizonnyal gerfval bentt helyre utal. Az Irsa etimolgiai s fldrajzi eredett bizonytja az a tny is, hogy az orszg klnbz terletein elszrtan ma is megtallhatk a vele azonos helysgnevek: Jolsva, Jsva Olcsva, Isaszeg. A trtnelemben az Irsa nv legrgibb emltst IV. Bla kirly 1258. vi oklevelben talljuk, melyben a mai Szilgysomly krnykn vgzett hatrjrsban az Irsa-cserjk s az Irsa-brc nevekkel tallkozunk.
Pest megyben a budai kptalan 1368. oktber 2-n kelt oklevele arrl szl, hogy Lszl kanonok az budai klarisszknak adomnyozott Cegld birtok hatrait megjratta. A hatrjrsban Irsa neve is szerepelt. Okkal felttelezhet, hogy Albertihez hasonlan Irsa is a kzsget vszzadokon t birtokl si nemesi csaldtl - az Irsayaktl- kapta helysgnevt. Ennek ellenkezjt bizonytja Plczi Mtys orszgbr 1430-ban kelt tletlevele, melyben az Irsn birtokkal rendelkez Nagyrvi Pl fit, Jnost megklnbztetsknt a birtoka utn Irsaynak nevezi. Az Irsayak 1444-ig visszavezetett csaldfjn is ettl az idoponttl kezdden kvethetjk nyomon ezen a csaldi nven a kzsget vszzadokon t birtokl nemesi csald trtnett.
Sem Alberti, sem Irsa nem rendelkezik vrosalapt oklevllel, ezrt az 1200-1300-as vekben kelt oklevelek adatait a lakott teleplsekre utal els hiteles forrsknt kell elfogadni, s ezek alapjn Albertirsa teleplstrtnett a fenti idpontoktl kezdden lehet szmtani. A falutrtnet msodik fejezete a 150 ves trk hdoltsg utn trtnt jjteleptssel kezddtt, s ma ezektl az vektl indulva foglalkozhatunk Albertirsa falutrtnetnek klnbz tmakreivel. Mind az irsai rmai katolikus egyhzkzsg, mind az alberti evanglikus gylekezet trtneti lersaiban tallkozunk azzal a Vracskay Andrssal, aki az jjtelepts kezdetn elsknt hvott felvidki telepeseket a gazdtlanul hagyott, parlagon hever alberti-irsai pusztk benpestsre. Vracskay mellett a korbbi birtokokat visszaszerz Irsayak s tbb ms, a Felvidkrl szrmaz kisebb nemes is itt szerzett birtokot, s a magukkal hozott magyar-szlovk jobbgyokkal egytt npestettk ujj az elhagyott Alberti-Irst.
Az alberti evanglikus egyhzban rztt szlovk nyelv lers szerint Vracskaytl szrmazik az 1711-ben kelt meghv levl is, melynek kzhezvtele utn az j lakhelyet keresk kt megbzhat frfit kldtek Albertibe, hogy vegyk szemgyre a Vracskay ltal felknlt alberti pusztt. Szmunkra ma mr trtnelmi tny, hogy a kldttek Albertit megfelel lakhelynek talltk, s az egyhzi feljegyzsek szerint 1711. szeptember 29-n 24 szekrrel ide meg is rkeztek. Joggal krdezhetjk, mi ragadhatta meg az j hont keresket a mveletlen, magra hagyott, pusztv vlt alberti-irsai hatr lttn? Felteheten kedvezen befolysolta vlasztsukat a tj elnys termszeti adottsga. A lanks dli fekvs dombvidk j minsg termtalaja, a Gerje-patak mentn ds fvet, kaszlt gr rt s a szltermesztsre alkalmas napos, homokos hatr.
A kedvez termszetfldrajzi adottsg alapozta meg s szabta ki a kzsg ksbbi fejldsnek a tovbbi irnyvonalt is. Helyzetbl addan Albertirsa bekapcsoldhatott a kzlekedsi futak orszgos hlzatba. Az 1847. szeptember 1-n megnyitott Pest-Szolnok-i vasttal a kzsg kzelebb kerlt a fvroshoz, mg a krnyez falvakkal sszekt kzutak rvn Albertirsa a krnyk kisipari s kiskereskedelmi kzpontjv vlt. 1950. szn leszereltk a Pesti . s a Vast . tallkozsnl rgta olvashat Alberti-Irsa hatrjelz nvtblkat, majd a kzsg vz- s csatornam ptse sorn kiemeltk helykrl a rgi kzsghatrokat jell hatalmas termsk oszlopokat, ezzel is jelezve a kt rgi kzsg egybeolvadst. Ezt megelzen mr 1936-ban is kezdemnyeztk az akkori llamigazgatsi vezetk a kt kzsg kzigazgatsi egyestst. Idzet dr. Glffy miniszteri tancsos 1936-ban keltezet javaslatbl: "Fldrajzi szempontbl az egyestsnek akadlya nincsen, mert az egyestend kzsgek hatra egymssal sszefgg s egymstl termszeti akadlyok nem vlasztjk el."A telepls egysgt megersti az a krlmny is, hogy a kzsgnek rszben kzs intzmnyei vannak: vastlloms, posta, llatorvos."
Az egyests nemzeti szempontbl is kvnatos, mert Irsnak ersebben magyar lakossgval szemben Alberti nagyobb rsze tt szrmazs" 1950. szeptember 6-n kelt az a BM rendelet, melynek vgrehajtsa nyomn kzigazgatsilag egyestettk a rgi Albertit s Irst s azta az egyestett nagykzsg az ALBERTIRSA nevet viseli.
1. Lakvezetek Albertirsa belterlete a kzsgkzpont terletre s tovbbi hrom lakterleti egysgre, valamint dlterletre oszlik, az albbiak szerint: A 1.sz. lakterleti egysg: a 4.szm fkzlekedsi t a nyugati belterleti hatr vastvonal, a Vast utca s folytatsa, valamint a Gerje csatorna ltal kzrefogott terlet. A 2. sz. lakterleti egysg: a kzsgkzpont a Vast utca s folytatsa K-i hatra, a Gerje csatorna, a keleti belterleti hatr vastvonal ltal hatrolt terlet. A 3. sz. lakterleti egysg: a vasttl dlre lv belterlet. Az dlterlet: a Gerje s a 4. szm fkzlekedsi t kztti belterlet. A hrom lakkrzetet gy kell kialaktani, hogy az egyes lakkrzetekben az alapellts (lelmiszer, kereskedelem, orvosi rendel gygyszertr, iskola stb.) a lakkrzet terletben lehessen.